Robotické vysavače – co zvládnou a co ne

Technika

Robotické vysavače se v zásadě odlišují ve způsobu použití. Prvním typem jsou stroje, které lze využít výhradně v jednoduchých místnostech, obvykle čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Jsou to tzv. modely bez navigace a pracují na principu nárazníku, který je po každém nárazu na překážku nasměruje jiným směrem. Jedná se tedy o jednoduché přístroje – ty nerozlišují, kde již uklízely, a pohybují se terénem spíše chaoticky. Velikost pokrytí plochy, kterou zvládnou uklidit, se pohybuje kolem 70%.
vypínač vysavače

Smart vysavač pracuje na principu navigačního systému

Druhý typ robotických strojů je tzv. chytrý robotický vysavač (smart) pro členité prostory. Využívají speciální navigaci, která nejprve před započetím úklidového procesu provede analýzu místnosti pomocí senzorů. Jejich vnitřní paměť si zvládne zapamatovat, kudy se stroj pohyboval, a kde již uklízel. Dokážou pokrýt úklidem až 99% celkové plochy. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto odlišný a technicky propracovaný systém pohybu vysavače v terénu, cena takového výrobku je mnohem vyšší, než u prvního typu vysavače bez navigace.
luxování koberce

Robotický vysavač, nebo robotický mop

Robotické vysavače se také obecně dělí na robotické vysavače a robotické uklízecí mopy. Vysavač využijete pro úklid tvrdé podlahy i koberců, jejichž vlákno nepřesahuje 1,5 cm. Stroj si však neporadí s prahy a s různými překážkami ve formě výstupků.

Kromě vysavačů existují i robotické mopy pro vytírání tvrdých podlah z PVC, dlažby, nebo plovoucí podlahy. Podlahy tedy nevysávají, nýbrž vytírají, odtud také pramení jejich název. Uvnitř robota je ukryta jedna utěrka pro vytírání podlahy a druhá pro stírání prachu.  Princip konstrukce tohoto mechanismu je však podobný, jako u robotických vysavačů.
pro čistý koberec

Sací výkon robotických vysavačů je sice ve srovnání s běžným vysavačem nižší, přesto je dostačující pro požadavky běžného domácího úklidu. Problém nastává pouze u koberců s delším vláknem, než je 1,5 cm. Filtrace je u robotických vysavačů zajištěna vstupním a výstupním filtrem. Do výstupního filtru se doporučuje použít klasický odolný HEPA filtr ze skelného vlákna.

Technika
Předpovídání počasí nemusí být věda

Předpovídání počasí se neustále vyvíjí a úzce souvisí s tvorbou počítačových programů, tzv. numerických modelů. Česká republika má údajně jeden z nejpřesnějších (model Aladin) a jestliže potřebujete znát předpověď s nejvyšší přesností, porovnejte mezi sebou alespoň modely tři. Spolehlivý je např. norský a kanadský . Jestliže se nacházíte někde …

Technika
Zajímavosti ze světa vědy a techniky

·         Využití šamponových přípravků do poslední kapky. Navíc bez zbytečné námahy, která stejně nikdy nevedla k úspěšnému vypuzení všech zbytků šampónu v láhvi, nebude již brzy tak obtížné.  A to vše díky výzkumu na Ohijské státní univerzitě. Upravené vnitřní stěny nádob snižující přilnavost, které v dnešní době používají firmy vyrábějící uzavíratelné obaly pro …