Oživte dýněmi zádumčivé podzimní dny

Hobby

Jakmile se začne barvit listí na stromech do všech možných barev, začnou prodejci na své pulty skládat dýně roztodivných tvarů a velikostí. Slouží nám především jako skvělá pochoutka, která tělu v podzimních měsících velmi prospívá, ale dýně v poslední době představují také skvělou zábavu pro děti i dospělé a slouží také jako krásná dekorace.
kočka u košíku
V minulosti jsme si těchto kratochvílí, spojených s vyřezáváním dýňových strašáků, moc neužili. Jediná podoba dýně, která je nám z dětství známá, je kočár, který hodná víla vyčarovala popelce a dýně, zavařená na sladko, kterou se naše babičky snažily imitovat ananas.
Rozmanité druhy, jak je známe dnes, jsou proto pro nás, kteří v dětství neměli to potěšení se s nimi setkat, milým zpestřením tohoto zádumčivého období. A zapalování dýňových strašidýlek je jeden z mála zvyků, převzatých z Ameriky, které bereme na milost.

Máte-li doma malé děti, určitě si s nimi nějakého strašáka vyřezejte, postavte ho za dveře balkonu a celý podzimní čas se můžete radovat z nádherné dekorace. Pokud v něm při setmění zapálíte svíčku, každý váš podzimní večer získá nádech TAJEMNA. Můžete však také vyskládat několik menších okrasných dýní do dřevěné bedýnky a umístit poblíž kytici vřesu, vykouzlíte ÚTULNO a každý den se vaše oči zaradují.

PRO PŘEDSTAVU – NĚKTERÉ ZNÁMĚJŠÍ DRUHY DÝNÍ (všechny se mohou konzumovat)
·         Máslová dýně
·         HOKKAIDO
·         Velkoplodá dýně Goliáš
·         Žaludová dýně
·         Špagetová dýně apod.
dýně na poli
Všechny uvedené dýně jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, oranžové barvivo prospívá očím, draslík, který je v nich obsažen reguluje krevní tlak a prospívá i správnému metabolismu.
Proto, kromě zábavného tvoření s dětmi nebo pro děti, nezapomeňte i několik dýní sníst!

Můžete zkusit polévku, dýňové pyré, koláč či jen tak pečenou v troubě:
Pečená dýně s bramborami na olivovém oleji s kmínovým posypem:
Nakrájejte dýni HOKKAIDO nebo třeba i máslovou dýni (nejdříve důkladně omyjte a zbavte semínek) na kostičky spolu s bramborami. Vložte na hlubší plech. Přidejte sůl, česnek, kmín, vše zakápněte olivovým olejem. Pečte na 200 stupňů asi 30 minut dozlatova. Podává se samostatně nebo k masu. Tak si nechte chutnat!

Hobby
Chlor se postará o dobrou kvalitu vody v bazénu

Mít bazén, to znamená starat se o kvalitu vody v jeho nádrži. A to nejen občas, ale pravidelně. Tedy alespoň v případě, kdy vám záleží na tom, aby voda ve vašem bazénu byla čistá a zdravotně nezávadná. A přitom se samozřejmě neobejdete bez bazénové chemie. Na výběr máte hned z několika druhů, ale …

Hobby
Jen si tak trochu střelit

Láska ke zbraním nebo naopak odpor k nim, to jsou dva různé protipóly ve vztahu k nim. Najdete lidi, kteří by nic takového do ruky nevzali, jejich opakem jsou ti, kteří zbraně milují a střílení berou jako svoje hobby. Pokud patříte právě k těmto příznivcům a máte chuť si občas zastřílet, pak je …

Hobby
Sběratelství

Co to vlastně je? Jedná se o hobby, jehož cílem je získávání daných předmětů v několika variantách a uchovávání ve sbírce. Ty bývají většinou chloubou majtele. Pokud nemáte představu o tom, co by se tak mohlo sbírat, pak se jedná například o kamínky, známky, samolepky, modely letadel apod. Mnoho sbírek …