Kde se vzal poplatek za výběr hotovosti z bankomatu?

Peníze

 Když v roce 1967 instalovali v Londýně první bankomat, možná ani netušili, že změní historii bankovních služeb. První bankomat v Americe byl pak instalován v roce 1969. Fungoval na principu magnetického proužku, zatímco ten první v Londýně fungoval na principu děrného štítku.
Po roce 1970 se díky bezpečnosti masově rozšířilo používání bankomatů a po roce 1975 již bylo po celém světě více než pět tisíc bankomatů. Jen v USA jich bylo více než tři tisíce.
bankomat na ulici
Samozřejmě s masivnějším využíváním se banky postupně začaly zabývat také technickým zdokonalením a v roce 1972 se objevil ve Velké Británii první online bankomat. Díky rozvoji v rámci telekomunikačních služeb došlo samozřejmě k tomu, že bylo třeba vybírat i jinde, než pouze u vlastní banky a tak se začalo s budováním bankomatových sítí. Proto bylo více nutné sjednotit technologii šifrování a tedy v roce 1979 se dostává ke slovu společnost IBM.
sníh ve městě
Vůbec nejhustší síť bankomatů existovala na konci sedmdesátých let díky bance Citibank. Viceprezident banky John Reed přišel s nápadem investice 500 milionů amerických dolarů do multifunkční sítě bankomatů. Tedy měl vizi, že budou umět kromě výběrů a vkladů i převody a tisky výpisů.
Obrovskému vzestupu využívání bankomatů Citibank však pomohla sněhová kalamita, při které se občané nedostávali do svých bank a naprosto trefně zveřejněná reklama zobrazující lidi, kteří se brodí k bankomatům právě Citibank přes obrovské vrstvy sněhu. Tato reklama a kalamita způsobila zvýšení využívání bankomatu Citibank o pětinu. Byla to totiž jediná možnost, jak se dostat k hotovosti. Tato banka si udržela prvenství, co do počtu instalovaných bankomatů v USA od roku 1979 až do roku 2001.
krytí pinu
Během následující dekády pak stoupl celkový počet bankomatů na celém světě na dvacet tisíc. Samozřejmě s nárůstem klientů rostly i náklady bank na provoz bankomatů a tak americké banky zareagovaly a jako první zavedly poplatky za výběr hotovosti z bankomatů u jiných bank.
A poplatek byl na světě. U nás v republice se drží dodnes.

Peníze
Koupě vlastního pozemku nikdy nebyla na dosah

Přemýšlíte právě nyní o stavbě svého vlastního domu, který by byl přesně podle vašich představ? Nebo jste si snad najali dokonce i architekta, aby vám udělal menší plánek? Či máte již v představě místo, kde realizujete váš stavební záměr? Velkým „stop“ všem snům může být právě nedostatek financí ke koupi pozemku. …

Peníze
Jak rychle prozkoumávat trh s úvěry

Pakliže stojíte před zásadním rozhodnutím a to, jestli si úvěr vezmete u té či oné společnosti, je nesmírně důležité udělat podrobný průzkum trhu. Kromě podmínek, které vám společnosti nabídnou, je také důležité porovnat maximální výši půjčky, dobu splácení, dobu fixace či možnost refinancování, zdali společnost nějak budoucího dlužníka prověřuje či …

Peníze
S hypotékou bez dokládání příjmů budete mít bohaté Vánoce

Vánoce jsou na krku a peníze nikde. Na prémie před Vánoci jistě spoléhat nemůžete, doma už teď nemáte kde brát, a jisté je i to, že svým dětem nevysvětlíte, že Ježíšek musí šetřit. Takže vám jistě vrtá hlavou, jak to udělat, aby si celá vaše rodina užila bohatou nadílku, a …