Kde se vzal poplatek za výběr hotovosti z bankomatu?

Peníze

 Když v roce 1967 instalovali v Londýně první bankomat, možná ani netušili, že změní historii bankovních služeb. První bankomat v Americe byl pak instalován v roce 1969. Fungoval na principu magnetického proužku, zatímco ten první v Londýně fungoval na principu děrného štítku.
Po roce 1970 se díky bezpečnosti masově rozšířilo používání bankomatů a po roce 1975 již bylo po celém světě více než pět tisíc bankomatů. Jen v USA jich bylo více než tři tisíce.
bankomat na ulici
Samozřejmě s masivnějším využíváním se banky postupně začaly zabývat také technickým zdokonalením a v roce 1972 se objevil ve Velké Británii první online bankomat. Díky rozvoji v rámci telekomunikačních služeb došlo samozřejmě k tomu, že bylo třeba vybírat i jinde, než pouze u vlastní banky a tak se začalo s budováním bankomatových sítí. Proto bylo více nutné sjednotit technologii šifrování a tedy v roce 1979 se dostává ke slovu společnost IBM.
sníh ve městě
Vůbec nejhustší síť bankomatů existovala na konci sedmdesátých let díky bance Citibank. Viceprezident banky John Reed přišel s nápadem investice 500 milionů amerických dolarů do multifunkční sítě bankomatů. Tedy měl vizi, že budou umět kromě výběrů a vkladů i převody a tisky výpisů.
Obrovskému vzestupu využívání bankomatů Citibank však pomohla sněhová kalamita, při které se občané nedostávali do svých bank a naprosto trefně zveřejněná reklama zobrazující lidi, kteří se brodí k bankomatům právě Citibank přes obrovské vrstvy sněhu. Tato reklama a kalamita způsobila zvýšení využívání bankomatu Citibank o pětinu. Byla to totiž jediná možnost, jak se dostat k hotovosti. Tato banka si udržela prvenství, co do počtu instalovaných bankomatů v USA od roku 1979 až do roku 2001.
krytí pinu
Během následující dekády pak stoupl celkový počet bankomatů na celém světě na dvacet tisíc. Samozřejmě s nárůstem klientů rostly i náklady bank na provoz bankomatů a tak americké banky zareagovaly a jako první zavedly poplatky za výběr hotovosti z bankomatů u jiných bank.
A poplatek byl na světě. U nás v republice se drží dodnes.

Peníze
Co jste nevěděli o penězích

Před vznikem peněž spočíval veškerý obchod ve výměně, takzvaný směnný obchod označoval výměnu komodit stejné hodnoty. Za předchůdce nám známých peněz můžeme považovat drahé kovy jako je zlato a stříbro, které zastávali podobnou funkci. Pro usnadnění pohybu zboží bylo dáno vzniku peněz. Tímto činem byl samotný akt obchodu rozdělen do …

Peníze
Volba je na každém

Hledáte někoho, kdo Vám rád nabídne půjčku podle Vašich představ? Chcete si půjčit snadno, rychle a bez starostí? Něco takového nemusí být tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je dobré si uvědomit, že existuje široká škála různých věřitelů, ze kterých si člověk může vybírat. Každý věřitel …

Peníze
Nebankovní hypotéky využívá stále více lidí

Nebankovní hypotéky jsou prostě kouzelné, takže není divu, že na ně sází mnoho lidí, rok od roku více a více. A všechny na nich přitahuje to, jak snadno je mohou získat, a jak jsou i přesto výhodné. Kdo by čekal vysokou úrokovou míru a šibeniční podmínky splácení, ten se mýlí. …